Miras Paylaşımında Yeni Dönem: Tüm Kardeşler Kendi Payı İçin Bunu Yapmak Zorunda!

Türkiye’de mevcut ekonomik şartlar, artan hayat pahalılığının en çok gayrimenkul sektöründe etkili olmasına neden olurken, zam listelerinin en tepesinde kira ve daire fiyatları yer alıyor.

Türkiye’de geçmiş dönemlerin aksine artık bir ev sahibi olabilmek yeni nesil için giderek imkansız hale gelirken, çok sayıda ebeveyn evlatlarına miras bırakabilecekleri mülklerin sınırlı olması nedeniyle mevcut gayrimenkullerini çocukları arasında eşit olarak hisselere ayırmayı tercih etmekte.

Hisseli tapu adı verilen bu sistem, taşınmazların belirlenen oranlara bölünmesini sağlamakla birlikte, söz konusu sistemde bugüne kadar ortaya çıkan anlaşmazlıkların daha kolay çözülebilmesi için yeni bir uygulama hayata geçirildi.

NOTER ŞARTI KALDIRILDI

Önceki yıllarda hisseli tapu sahibi olan vatandaşlar, tapu satışı için çeşitli yollar ararken, hisseli tapularda hissedarların ortak bir karar alması gerekiyordu. Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte, kardeşler arasındaki miras paylaşım anlaşmaları artık yazılı olarak yapılabilir ve karşılıklı olarak imzalandığında geçerli olacak.

Bu sayede, noter onaylı sözleşmeye gerek kalmadan miras paylaşımı gerçekleştirilebilecek.

Miras paylaşımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de hisseli tapu alımı. Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemlerinin tamamlanması, sınırların belirlenmesi ve parsellerin tespit edilmesi bu süreçte önem arz ediyor. Ayrıca, bir evin miras yoluyla kardeşlere devri için yazılı bir sözleşme yapılması yeterli olacak.

Hisseli tapuların satışı için ise öncelikle hissedarların ortak bir karar alması gerekiyor.

AVUKATLARA VEKALET VERİLEBİLECEK

Hissedarların tapuda hazır bulunması ve tapu devri işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu süreçte, tüm hissedarları temsil edecek bir avukata vekalet verme seçeneği de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir